Masz pytania ? Napisz do mnie!

  • fajne1-BNI-Connect
  • jak naturalnie pozyskiwać klientów z polecenia

  Pozyskiwanie klienta zgodne z naszą naturą

  Pozyskiwanie klienta przez polecenia może być tak naturalne jak oddychanie

  Jak naturalnie pozyskiwać klientów z polecenia?Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego polecamy? Dlaczego przekazujemy pozytywne opinii o firmach, z usług których skorzystaliśmy i jesteśmy zadowoleni? Dlaczego mówimy o okazjach w sklepach, wyprzedażach, dobrej książce, którą przeczytaliśmy albo niesamowitym filmie, który niedawno oglądaliśmy? Polecamy, bo jesteśmy to tego zaprojektowani przez naturę. Po co w takim razie z nią walczyć?

  Czy nie lepiej wykorzystać nasze naturalne skłonności do polecania i usprawnić pozyskiwanie klienta dzięki rekomendacjom?

   Zbudowani do polecania

  Podwzgórze to część naszego mózgu, która zajmuje się między innymi reakcjami emocjonalnymi. W podwzgórzu zlokalizowany jest również ośrodek przyjemności. Te dwie rzeczy są pośrednio powiązane z polecaniem czegoś innym ludziom. Dlaczego tak jest? Ponieważ cenimy sobie gratyfikację płynącą z czynienia dobra i pomagania innym. Lubimy, kiedy inni nas za to doceniają. Czujemy również potrzebę odwoływania się do czegoś wyższego (wyższego celu, wyższych wartości). Są to nieocenione źródła motywacji społecznej do polecania. Polecamy bo czujemy taką potrzebę. Dlaczego mielibyśmy się temu przeciwstawiać, skoro wszyscy, zarówno kupujący, jak i sprzedający mogą na tym skorzystać?

  Dokonujemy ocen i polecamy, również ze względu na mocno zakorzeniony instynkt samozachowawczy. Jeżeli ktoś pyta nas o dobrą drukarnię, to staramy się kogoś polecić. Doskonale wiemy, że kiedyś sami możemy potrzebować takiej wskazówki. Wiemy, że możemy potrzebować takiej formy pomocy i chcemy mieć możliwość zwrócenia się do innych z taką właśnie potrzebą.

  Polecamy bo chcemy tworzyć wspólnotę

  Polecamy, bo jesteśmy istotami społecznymi. Człowiek jest zwierzęciem stadnym i potrzebuje kontaktu socjalnego. Wśród naszych znajomych chcemy uzyskać status wiarygodnego źródła informacji, w tym trafnych i wartościowych poleceń. Dzięki temu mamy możliwość nawiązywania kontaktów z innymi. Ktoś zawsze może powiedzieć:

  – Wiesz co? Nie znam takiej firmy, ale zadzwoń do Pawła. On ma mnóstwo kontaktów, na pewno będzie mógł Ci kogoś polecić.

  Możecie mi wierzyć, że Paweł nie tylko chętnie wskaże szukaną osobę czy firmę, ale dodatkowo bardzo dobrze się poczuje.

  Polecanie to dający mnóstwo satysfakcji sposób nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Ludzie uwielbiają się do siebie zbliżać i gromadzić wokół wspólnych pomysłów i koncepcji. Ludzie uwielbiają tworzyć społeczności. Najlepszym tego przykładem są grupy, stowarzyszenia, fundacje, zrzeszenia, czy kluby sportowe. W biznesie również tworzą się społeczności przedsiębiorców. Członkowie organizacji networkingu biznesowego tworzą społeczności, których celem jest miedzy innymi pozyskiwanie klienta dzięki rekomendacjom.

  Polecamy bo chcemy budować kapitał społeczny

  Polecenie kogoś to jak złożenie depozytu. Ludzie tak działają. Jeśli zrobisz coś dla kogoś, to ta osoba czuje potrzebę odwzajemnienia tego – więcej na ten temat można przeczytać we wpisie o tym jak budować relacje. Gromadzimy kapitał społeczny i stajemy się chodzącą bazą danych. Status osoby, do której przychodzisz po polecenie to jest dopiero COŚ. Gromadzenie kapitału społecznego wypływa jednak z prawdziwej chęci pomagania innym. Z codziennego działania według zasady „DAJĄCY DOSTAJE”.

  A co Wam przychodzi polecać naturalnie? Jakimi wartościowymi informacjami dzielcie się spontanicznie ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną czy klientami? Zapraszam do komentowania!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Sposoby na pozyskanie klientów!


  Podaj swój e-mail i otrzymuj informacje, które pozwolą Ci pozyskać nowych klientów z polecenia!


  Imię:

  E-mail:


  polityka prywatności

  Dołącz