Masz pytania ? Napisz do mnie!

  • Jak zbudować relacje biznesowe

  Budowanie relacji i gra Monopoly

  Budowanie relacji biznesowychBudowanie relacji, jak wszystko co wartościowe, wymaga czasu i wysiłku

  Budowanie relacji między ludźmi polega w dużej mierze na wyświadczaniu sobie małych przysług. Chodzi o te drobnostki, które robimy dla drugiego człowieka. To one są ostatecznie spoiwem naszych relacji.

  Pamiętam, że moją ulubioną grą z dzieciństwa był EUROBUSINESS, a później MONOPOLY. Wraz ze znajomymi toczyliśmy wielogodzinne boje o najlepsze nieruchomości z najwyższymi stawkami za wynajem. Oczywiście przede wszystkim o to, żeby skompletować państwo. Jak miałeś „Elektrownię”, albo „Wodociągi”, to byłeś kimś. Podobnie, kiedy kontrolowałeś „Dworce kolejowe”. Różne kombinacje, trochę szczęścia przy rzutach kostką i późniejsza wymiana kart powodowały, że ta gra nigdy się nie nudziła. Dopiero niedawno spojrzałem na tę grę z dystansem. Uświadomiłem sobie, że jest jedna rola, która zawsze powoduje, że jesteś wygranym. Zawsze wygrywasz kiedy jesteś bankiem.

  Zostań bankiem przysług

  W relacjach międzyludzkich trzeba być bankiem…bankiem małych przysług. Swoim klientom i partnerom biznesowym zakładać konta, oferować depozyty i dawać kredyty. W relacjach międzyludzkich te małe przysługi są walutą. W rzeczywistości bank robi coś z niczego – kreuje pieniądze. My też mamy taką możliwość wyświadczając małe (lub duże jeśli wolisz) przysługi. Wyświadczasz je i dzięki temu będziesz mógł prosić o to samo. Ale tylko w tej kolejności. Najpierw dajesz, potem możesz dostać. Ludzie po prostu nie lubią być dłużni. Dlatego ktoś, komu pomogłeś będzie szukał okazji, by prędzej czy później się Tobie odwdzięczyć.

  Złóż ofertę nie do odrzucenia

  Ludzie z natury są dobrzy i lubią pomagać innym. Czasami może to być bardzo opłacalne. Zupełnie jak w scenie z „Ojca Chrzestnego”, kiedy Don Vito Corleone przyjmuje w swoim gabinecie przedsiębiorcę pogrzebowego, szukającego sprawiedliwości. Ojciec Chrzestny ostatecznie pozyskuje „przyjaźń” czyli „dłużnika”, któremu pomógł, a ten jest mu bardzo wdzięczny. Wtedy wypowiada znamienne słowa: „Któregoś dnia, a ten dzień może nigdy nie nadejść, zwrócę się do Ciebie, żebyś mi w zamian oddał przysługę.” Chodzi tu o zasadę wzajemności i wiarę w to, że jeśli dajemy komuś coś dobrego, to dobro wróci do nas, prędzej czy później.

  Buduj kapitał społeczny

  Pomagamy innym gromadząc tym samym kapitał społeczny. Pomoc innym ludziom, to jak złożenie depozytu. Ludzie tak działają. Jeśli zrobisz coś dla kogoś, to ta osoba czuje potrzebę odwzajemnienia tego. Co najważniejsze, gromadzenie tego kapitału wypływa jednak z prawdziwej chęci pomagania innym. Nie musisz tego rozliczać. Wszechświat poradzi sobie w oddaniu tego co ofiarowałeś innym. W świecie biznesu zostań bankierem przysług.

  Jakie są Twoje doświadczenia w budowaniu relacji na wyświadczaniu drobnych przysług? Zapraszam do komentowania!

  2 Responses to Budowanie relacji i gra Monopoly

  1. Dodałbym jeszcze sugestię, żeby się uczyć rozpoznawać tych, którym warto wyświadczać przysługi. Niektórzy co prawda lubią się odwdzięczać, ale nie jest to regułą. Nierzadko można trafić na kogoś, kto w zamian może jedynie wymusić na nas ostry trening asertywności. Pozdrawiam.

   • Witaj Łukasz. Masz absolutnie rację…o tym napisze w przyszłości. Dlatego też warto zaczynać od małych przysług i testować to w czasie. Sam decydujesz o tym kogo masz w swojej sieci kontaktów biznesowych i prywatnych. Czasami brak wzajemności w wyświadczaniu przysług nie wynika ze złej woli. Może być wiele czynników, które to blokują. Niemniej jednak warto być wyczulonym na „przysługowych naciągaczy”. Dziękuję za twój wpis i zapraszam częściej

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Sposoby na pozyskanie klientów!


  Podaj swój e-mail i otrzymuj informacje, które pozwolą Ci pozyskać nowych klientów z polecenia!


  Imię:

  E-mail:


  polityka prywatności

  Dołącz